Menu

Tel.: +420 736 626 620

Email: info@goldoffice.cz

loga-pw.png, 34kB

Výstava obrazů Zdeňka Macků

EUROPA NOVA
Tuto jedinečnou expozici tvoří 25 obrazů - obrazových "map" států Evropské unie, jsou namalovány jako symbolické, vizuální mapy - podobenství států Evropské unie. Jejich spojením vznikla rychle a bez problémů politiky, ekonomie, náboženství, legislativy a množství jiných odlišností, ale i historického a současného příbuzenství, komplexní, malířská "Europa Nova". Evropa společná a jednotná v rozdílech, blízká a sbližující se, žijící společným životem svých lidí, národů a států.

Zdeněk Macků (1943 - 2006), rodák z Prahy, se na novou Evropu dívá jako Čech, jako malíř česko-rakouský, jako Evropan i světoběžník. To všechno dokumentují jeho životní osudy, jeho cesty, výtvarná studia, umělecká i pedagogická praxe.
Původně se vyučil zámečníkem. Potom studoval rytí kovů na škole uměleckých řemesel v Turnově (1961-65). Od roku 1965 to byla dlouhá léta exilu: Vídeň, New York, Los Angeles, Mexiko, Kostarika, Panama, Island a návrat do Evropy. V roce 1976 pracoval v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově. Léta 1977-1984, to bylo Rakousko a studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Linci, obor malířství a grafika, prof. P. Kubowsky a Erich von Ess, diplom magistr umění. V dalších letech (1984-90) opět četné cesty: Čína, Francie, Itálie, Japonsko, Skandinávie, Sovětský svaz, švýcarsko… a návrat do Čech. Už v roce 1989 měl ateliér v Praze na Americké ulici. Stává se členem skupiny Torzo, v letech 1992-2000 i pedagogická činnost v Praze na Fakultě architektury ČVUT a na Rakouském gymnáziu. V té době také kontakty se Slovenskem. V roce 1996 účast na prvním Mezinárodním malířském plenéru v Banské štiavnici.Po roce 2000 se Zdeněk Macků stěhuje do jižních Čech. Zde začíná pracovat na cyklu obrazů Europa Nova. V Bruselu je v roce 2004 vystavil jako poctu nové Evropě.
Výtvarný profil Zdeňka Macků je nesmírně složitý. Má svoje domácí kořeny, ale i evropské a světové parametry. Když přes Jugoslávii odešel na Západ, poznal a prošel Evropu, Ameriku, Japonsko i Hongkong. Viděl Expo v Montrealu i start raket na mysu Canaveral. Zažil hnutí hippies. Poznal afroamerickou kulturní scénu i malíře Keitha Haringa. Inspirovala ho kultura Indiánů střední Ameriky, sblížil se s hudbou i uměním Japonska… Především však z vlastního nitra, síly, imaginace, schopností tvarové a lineární stylizace i z magického dekorativního cítění stvořil svůj autorský styl v malbě, kresbě i grafice.
Autor textu: Bohumír Bachratý

        

Pro více informací nás můžete kdykoliv kontaktovat.


Michaela Stejskalová
- prodej reklamního času


tel.: +420 731 889 934
email: stejskalova@projekcnisteny.cz

Další novinky

1810.2020

Distanční výuka

    Naše společnost se již 25 let věnuje prodeji AV techniky, instalaci a...

Více informací

1310.2020

Distanční vzdělávání pro multimediální pulty

Rozšíření multimediálních pultů pro jednoduché využití k...

Více informací

3005.2018

Ke každému multimediálnímu pultu projektor EIKI ZDARMA

Jedná se o multimediální přednáškové pulty. Toto moderní...

Více informací

2711.2017

Totální výprodej skladu - SLEVY až 60%

  Vyprodáváme letošní modely veškeré prezentační...

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.