Menu

Tel.: +420 736 626 620

Email: info@goldoffice.cz

loga-pw.png, 34kB

Jarní Bílý kámen 27. 4. 2013

Novodobá historie Bílého kamene

Zaznamenává zakladatel akce Jaroslav Jerry Koš

   Z širé hanácké roviny se severovýchodně od Velké Bystřice zvedá hradba lesem porostlých Oderských vrchů, které toto městečko převyšují víc jak o čtyři sta metrů nadmořské výšky. V lesním masivu, těsně pod vrcholem tohoto pohoří, při dobré viditelnosti září ze syté zeleně do daleka jasný, bílý bod. Je to Bílý Kámen.
Toto skalisko, odhalené v prudké stráni z lesního porostu je nejvyšším místem prastarého lomu, v němž odedávna těžili kámen převážně obyvatelé nedalekých obcí Jestřabí a Varhoště. Tak, jako mnoho míst libavského kraje, je právě i tento kus skály obestřen mnoha pověstmi (jde přibližně o sedm známých verzí) o chudém tátovi rodiny, zlém čertu a chytré ženě, která přetřením černého kamene na bílý zachránila muži jeho duši před peklem. Nad skaliskem se rozkládá rozlehlá, zvlněná pastvina a toto romantické místo bylo již dávno v minulosti častým cílem společných výletů obyvatel přilehlých obcí z hanáckých rovin, jak to dokládají i dobové fotografie z počátku tohoto století. Návštěvníci skálu pravidelně natírali vápnem a tím bylo dosaženo její optické viditelnosti až z kopců protilehlé Drahanské vrchoviny.
Od konce padesátých let, kdy byl vytvořen vojenský výcvikový prostor Libavá, byl pochopitelně i konec nejen výstupům na tento jedinečný vyhlídkový bod, ale i výpravám do celé této části malebných Oderských vrchů.
Po odchodu sovětské armády se stále více ozývaly hlasy zejména od starších obyvatel Velké Bystřice po obnovení tradice jarních pochodů na Bílý Kámen - a v tu dobu došlo shodou okolností ke šťastné konstalaci mezi bystřickou radnicí, velitelem 2.armádního sboru a velením libavské posádky. Velký fanda tohoto záměru, bystřický tajemník J.Koš požádal v Olomouci přítele generála Podešvu o možnost realizace tohoto záměru. Protože bylo pochopení i u velitele VVP pplk.Janíčka a správce vojenského Újezdu Libavá pplk.Valoviče, byla akce na jaře roku 1994 na světě.
Příprava 1.ročníku však byla nesmírně náročná. Počínaje vyhledáním vhodné trasy, přes zajištění pyrotechnického průzkumu, vytýčení v neznámém terénu, propagaci a poučení účastníků, zpřístupnění vojenských objektů, zajištění zdravotní péče a telefonického spojení. Vše se však zvládlo a tak se jednoho jarního dne stala akce "Bílý Kámen" skutečností. Popularita tohoto jednodenního výletu do Oderských vrchů neustále roste, každoročně se jí zúčastňuje stále více a více sportovců, mladých i starších - celé rodiny mají na tento víkend tradičně naplánován právě Bílý Kámen. Již dlouho je spolupořadatelem bystřický Auto-velo-klub a počty zúčastněných cyklistů se v posledních létech počítají na tisíce.

Zdroj: ( www.akcebilykamen.cz )

Pro více informací nás můžete kdykoliv kontaktovat.


Michaela Stejskalová
- prodej reklamního času


tel.: +420 731 889 934
email: stejskalova@projekcnisteny.cz

Další novinky

1810.2020

Distanční výuka

    Naše společnost se již 25 let věnuje prodeji AV techniky, instalaci a...

Více informací

1310.2020

Distanční vzdělávání pro multimediální pulty

Rozšíření multimediálních pultů pro jednoduché využití k...

Více informací

3005.2018

Ke každému multimediálnímu pultu projektor EIKI ZDARMA

Jedná se o multimediální přednáškové pulty. Toto moderní...

Více informací

2711.2017

Totální výprodej skladu - SLEVY až 60%

  Vyprodáváme letošní modely veškeré prezentační...

Více informací

Facebook:

Copyright © Resi-Design 2016 www.resi-design.cz.